Arena de reparații și asamblare IT

Activitatea extracurriculară „Arena de reparații și asamblare IT”, desfășurată recent în cadrul instituției, organizată de profesorii Tofan Galina, Roșca Gheorghe și Lupescu Vasile, a avut ca scop dezvoltarea competențelor practice ale elevilor în domeniul asamblării și diagnosticării sistemelor de calcul.

Participanții, elevii grupelor C313, C323 și C224, organizați în echipe, au realizat montarea componentelor hardware, au identificat posibile defecțiuni și au aplicat metode de depanare în condiții reale de lucru.

Pe parcursul desfășurării activității, elevii au manifestat un interes deosebit, implicându-se activ prin răspunsuri la întrebări, formularea de ipoteze și colaborarea eficientă în cadrul echipelor. Comunicarea, distribuirea responsabilităților și cooperarea au fost elemente esențiale în realizarea sarcinilor propuse, contribuind la dezvoltarea competențelor sociale și profesionale.

Prin îmbinarea teoriei cu practica, elevii și-au dezvoltat competențe tehnice esențiale și au format o atitudine responsabilă în manipularea echipamentelor, apropiindu-se de cerințele reale ale domeniului IT.


WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux